середа, 1 грудня 2010 р.

Історія Теофіпольщини

 Наша Теофіпольщина – це тихі води, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медові та молочні ріки…Теофіпольщина – це розкішний вінок з рути і барвінку, а над ним світять золоті зорі… Славиться вона своїми щедротами, працьовитими руками, працьовитими і талановитими людьми – диво цвітом душі народу, його поетичним словом. Славу Теофіпольщини множили і множать її уродженці.

Книга  Серед таких людей є талановита поетеса ОЛЬГА ПОПОВИЧ-ТКАЧЕНКО (літературний псевдонім Базалія), яка народилася у Львові. Дитинство її минуло у мальовничому селищі Базалія. Закінчила Львівський державний університет ім. Івана Франка, за фахом – історик. Майже 20 років викладала історію у Львівському державному лісотехнічному інституті. У 1993р. разом з сином і донькою емігрувала у США. Перша збірка поезій Ольги Базалії “Мене рятує те, що знову пишу вірші“ вийшла друком 1998р. Потім побачили світ книги віршів “Княжне намисто“ (2000р.), “Перли княжного намиста“ (2001р.), “Ода невостребованной любви“ (2002р.), “На роздоріжжі двох тисячоліть“ (2003р.)… Вона є членом редколегії української газети в Чикаго “Час і події“, кореспондентом газети “Літературний Львів“, вона є членом Асоціації письменників України.

Книга  В селі Святець народився БЛЮСЮК ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ, відомий архітектор, член Спілки архітекторів України доцент, працював старшим викладачем архітектурного факультету Львівського політехнічного університету. Володимир Іванович є автором багатьох творів мистецтва, архітектурних форм, пам’ятників, храмів, культурних комплексів. Це його архітектура Свято – Покровського храму у Теофіполі, багатьох пам’ятників у Теофіпольському районі.

Книга  ГАВЛІЦЬКИЙ ПЕТРО ЙОСИПОВИЧ – художник, автор Герба Теофіполя. Петро Йосипович силою пензля оспівує природу Поділля. Його картина “Жнивна пора“ демонструвались на виставці у Москві, а картина “Спомин ветерана“ – у Києві. Він не тільки талановитий художник, а й скульптор.

Книга  ГДАЛЬ ГРИГОРІЙ ІВАНОВИЧ – український поет, народився в с. Човгузів. Закінчив Київський театральний інститут ім. Карпенка-Карого. Працював у республіканському музеї театру, музики і кіно, на українському радіо, у видавництві “Музична Україна”, головним редактором Головної редакції народної творчості Укртелерадіомовної компанії, керівником служби експертів Національної телерадіокомпанії України, був членом Національної Спілки письменників України. Він є автором збірок віршів “Молодий вітер“ (1981р.), “Полква“ (1997р.) та книги “Ясени при дорозі“ (1986р.).

Книга  ГНАТЮК МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ – народився в с. Шарлаївка (тепер Волиця), соліст, народний артист України, Лауреат Міжнародних конкурсів, професор Уманського педінституту. Микола Васильович працював солістом Хмельницької філармонії, у Київконцерті, в Укрконцерті, в асоціації естрадних діячів України. Він є поетом, композитором, популярним співаком.

Книга  ГАРНЮК ОКСАНА ДМИТРІВНА – народилася у смт. Теофіполь, студентка п’ятого курсу Кам’янець-Подільського національного університету, в майбутньому – журналіст. Автор збірок “Біографія променя“ (2004р.), “Моєму серцю“ (2008р.).

Книга  КОХАНЕЦЬ ЛЮДМИЛА СТЕПАНІВНА – народилася у Теофіполі, закінчила факультет журналістики державного університету ім. І. Франка, заслужений журналіст України, кореспондент, член редколегії газети Верховної Ради України “Голос України“.

Книга  КУЦИЙ ЛЕОНІД МИРОНОВИЧ – український поет – сатирик, народився в с. Великий Лазучин. Закінчив Вольське авіаційне військове технічне училище, Московську військову політичну академію. У 1985 році звільнився із Збройних Сил, маючи військове звання підполковника. Леоніда Мироновича вабила журналістика і поезія. Він пише сатиричні вірші, друкувався у журналі “Перець”, газетах “Віта“, “Гаківщина“, ”Камертон“ та інших. Вийшли у світ три книги гумориста “Вуха без капелюха“, “Замакітрений макогін“, “Персонажі без камуфляжів“. Він - член Всеукраїнської асоціації письменників сатириків – гумористів “Весела січ“, лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. Степана Руданського, заступник курінного отамана Вінницького куреня гумористів.

Книга  ЛЕВИЦЬКИЙ ЛЕОНІД МИКОЛАЙОВИЧ – поет-воїн, військовий кореспондент, старший лейтенант, автор збірки віршів “Недоспівана пісня“ проживав у Теофіполі, 1933 році закінчив сім класів Новоставецької семирічної школи, філологічний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. У червні 1941 добровольцем пішов на фронт. На фронті у період між боями писав вірші, збірку яких під назвою “Недоспівана пісня“ було видано після війни. За мужність у боях нагороджений орденом Слави, Його ім’я занесено на меморіальні дошки Національної Спілки письменників України і Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка.

Книга  МАРЦЕНЮК СТЕПАН ПИЛИПОВИЧ – народився в селі Святець, заслужений працівник культури Української РСР, професор, відмінник народної освіти Української РСР, завідуючий кафедрою філософії економічної теорії Чернігівського педагогічного інституту ім. Т. Г. Шевченка. Перу С. П. Марценюка належить близько двохсот наукових праць, з них 10 книг, 50 брошур.

Книга  МОЛЯКЕВИЧ ДМИТРО ПАНАСОВИЧ – український поет-сатирик, народився в с. Єлізаветпіль, член Національної Спілки письменників України, заслужений працівник культури України, автор сатиричних книг “Закон є закон“, “Ерудиція з молоком“, “Любов на виворіт“, “Чолом вам“ та інші.

Книга  РИБИЦЬКИЙ ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ – український поет, проживав у селі Кунча, закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені І. Я. Франка. Член спілки письменників України. Автор збірок віршів “Озброєне серце“, “Хвилини і хвилі“, ”Вишнева задума“, “Свідок весни“, “Луни близькі і далекі“ та інші.

Книга  СТАСЮК ІВАН АРХИПОВИЧ – народився в с. Карабіївка, краєзнавець, професор Кам’янець-Подільського педагогічного університету, член вченої ради Державного архіву Хмельницької області. На основі наукових досліджень ним написано понад 20 історико-краєзнавчих книг, опубліковано близько ста історичних нарисів і статей в обласній і районній пресі. Його книгами є “Теофіпольщина: Сторінки історії сіл району“, ”Нариси історії Теофіпольщини“, “Цукровий гігант на Поділлі”, “Працею здобуто визнання“, ”Трагічні долі репресованих теофіпольців” у двох томах, ”Історія Теофіпольщини“, ”Історія міст і сіл Теофіпольщини“ у двох томах та інші.

Книга  СТАСЮК ТЕТЯНА ІВАНІВНА – композитор, росла і навчалась в Теофіполі. Закінчила Київську державну консерваторію ім. П. І. Чайковського за спеціальністю композиція. Працює викладачем музики, член Спілки композиторів України (з 1985р. по 1991р. - член Спілки композиторів СРСР). Написала багато музичних творів, авторка симфоній, інструментальних п’єс, хорових пісень. На республіканському конкурсі фортепіанної музики в 1987 році вона одержала Диплом першого ступеня.

Книга  ЯРЕМ’ЮК ВІКТОР ПИЛИПОВИЧ – народився в с. Шибено, заслужений працівник культури України. З 1963 року він незмінний керівник духового оркестру Шибенського сільського будинку культури, якому в 1977 році було присвоєно звання “Народний аматорський“. Колектив приймав участь у м. Москві під час Олімпійських ігор, виступав з концертами у Києві, на ВДНХ України. У 1994 році оркестр приймав участь у Міжнародному конкурсі духових оркестрів світу у Данії і зайняв дев’яте місце. Він є постійним учасником в обласних, районних оглядах, конкурсах, святкових концертів.

КУЛЬТУРНО – МАСОВА РОБОТА


    Станом на 12.07.2010 року мережа закладів культури району налічує:Шевченко Т. Г.

         50 закладів клубного типу, в тому числі :
2 міських будинки  культури
26 сільських будинків культури
21 сільських клубів
1 районний будинок культури
41 бібліотека, з них:
2 міських  бібліотеки для дорослих
1 міська дитяча бібліотека
36 сільських  бібліотек- філіалів
              На 01.07.2010 року закладах культури працює -168 осіб , з них із с/спец.-116, вищою-27, процент спеціалістів становить -88,4.
              Клубні формування -207; учасників в клубних формуваннях-2301.
 Колективів які носять звання “ народний аматорський”- 10:
1.Народний аматорський фольклорний колектив “Човганські гуляночки” районного будинку культури.
2.Народний аматорський фольклорний  чоловічий колектив “Гук” районного будинку культури.
3.Народний аматорський хоровий колектив ветеранів війни і праці районного будинку  культури.
4.Народний аматорський жіночий вокальний ансамбль “Октава” районного будинку культури.
5.Народний аматорський фольклорний колектив”Полква”Теофіпольського міського будинку культури.
6.Народний аматорський фольклорний колектив “ Кунчанський розмай” Кунчанського сільського будинку культури.
7.народний аматорський  колектив сучасного танцю “Вікторія” Теофіпольського міського будинку культури.
8.Народний аматорський духовий оркестр Шибенського сільського будинку культури, керівник заслужений працівник культури.
9.народний аматорсьий духовий оркестр Турівського сільського будинку культури.
10.Народний аматорський колектив української пісні “Кузьминчанка” Кузьминецького сільського клубу.
 Один колектив носить звання “зразковий”  танцювальний колектив “Теофілія “ дитячої музичної школи.
У двох школах естетичного виховання навчанням охоплено -311 учнів.
При районному будинку культури працює муніципальний духовий оркестр.
На 01.07.2010 року платні послуги становлять -54тис.300 грн.
В бібліотеки району у першому півріччі 2010 року надійшло 309 примірників книг на суму 6246 грн., з них ( з обласної наукової універсальної  ім.М.Островського, подарункові, в замін загублених).
На передплату періодичних видань для бібліотек району у першому півріччі 2010 року використано-17851 грн., з них на село 13838 грн.
Для забезпечення розвитку галузі туризму відділом культури і туризму районної державної адміністрації спільно із приватним підприємцем Розумною Тетяною Вікторівною розроблено  інвестиційний проект створення рекреаційної зони зеленого туризму ( комплекс “Дикий мед”с.Коров'є який  розташований у привабливому мальовничому місці на схилах поблизу р.Полква, цілющого джерела. Місце зручне до виїзду на автошляхи, райцентр, автовокзал.
Розроблена схема і карта туристичних маршрутів по визначних місцях, пов'язаних з подіями Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років у Теофіпольському районі.
Для більш глибшого вивчення питання організації сільського “зеленого” туризму , розроблена анкета щодо вивчення даного питання.
На території району знаходиться 74  пам'ятки історії і культури, з них: 1- археології, 64- історії, 9-монументального мистецтва.
До 65 -річчя Перемоги у Великій Вітчизняної війні  біля цих пам'ятників проведено благоустрій, на що використано всього 27079 гривень, з них бюджетних-13309грн., позабюджетних-13770 грн.
До дня  пам'яток історії та культури активісти громадської організації “Славь” біля села Троянівка( де виявлено курган (поле давньої битви полеглих українських козаків в 1651 році під час битви з татарами), встановили пам'ятний знак у вигляді козацького хреста.
Культурно-масова  робота
       На виконання плану  першочергових дій голови Хмельницької облдержадміністрації на 100 днів, рішенням сесії Човгузівської сільської ради від 19 травня 2010 року №  було затверджено Положення про створення бібліотеки -музею в с.Човгузів Теофіпольського району Хмельницької області.
         11 липня 2010 року в с.Човгузів урочисто відкрито бібліотеку-музей. Із цією подією усіх присутніх привітали голова райдержадміністрації Володимир Довжук,сільський голова Петро Мацюк, а також засновник музею Петро Пархомець.Після перерізання стрічки усі присутні піднялися у кімнати бібліотеки-музею, де освячення зробив священнослужитель отець Андрій, а директор місцевої школи Володимир Бульбах провів цікаву екскурсію, де ознайомив усіх бажаючих із матеріалами музею.
          Відкриття бібліотеки-музею поєднали із звітним концертом Човгузівського сільського будинку культури, який проходив в рамках “Всеукраїнського огляду конкурсу клубних закладів у сільській місцевості”.Концерт побудований за тематикою кімнат-музею. Насиченою була програма концерту. У ній звучали твори періоду Великої Вітчизняної війни, українські народні та сучасні пісні.
         Оригінальні композиції були представлені вокальним гуртом “Непосиди”, танцювальною групою “Антошка”, не старіючий вальс подарувала глядачам група “Віталіна”.Було у програмі і художнє читання, зокрема вірш В.Баранова “Українцям”, який виконала переможець обласного конкурсу “Шевченківське читання” Яна Каштан.Викликав захоплення у глядачів і спортивний танець “Персона VІР” у виконанні Юлії Вальчук .Кожен номер був по-своєму оригінальним.В залі будинку культури була організована виставка робіт народних умільців села- в основному це вишивка, роботи з бісеру.
       Добру справу зроблено у Човгузові.Адже метою бібліотеки-музею є : ознайомлення  усіх бажаючих із сторінками історії села, відомих людей-земляків, виховувати бережливе ставлення й почуття гордості до історичної спадщини рідного краю, бажання продовжувати традиції, зберігати й примножувати надбання наших предків.
                            Двері Човгузівської бібліотеки-музею завжди гостинно відчинені для всіх бажаючих..
   18 липня 2010 року в рамах проведення конкурсу на кращий вечір відпочинку “Пісня буде поміж нас”.На вечорі звучали пісні 70-х,80-х,90-х років у вигляді конкурсів пов'язаних з піснею.

Немає коментарів:

Дописати коментар